Úprava serva na 360° otáčení

Pokud potřebujete modelářské servo použít jako kontinuálně se otáčející motor, není to těžké , přestavba Vám zabere pár minut. V následující galerii najdete všechny důležité okamžiky přestavby. Bylo použito servo Hitec HS-422, můžete samozřejmě použít i jiné, ale pozor, né všechny serva lze takto upravit. Obecně nejdou upravovat micro a nano serva. Pokud si nějaké servo na přestavbu vyberete, mrkněte nejdřív na http://ww.servocity.com a zde se dozvíte, jestli je možné servo přestavět. V "Detailed Specifications" najdete parametr "360 Modifiable", pokud je zde YES, máte vyhráno. Nicmémě je třeba upozornit, že někdy je přestavba komlikovanější.

 

Takže, začínáme :

1. Servo Hitec HS-422 před úpravou

2. Servo zespodu, povolte všechny čtyři šrouby a vytáhněte je

3. Zespodu Vám odpadne spodní víko, uvidíte desku elektroniky. Zde se nebude nic dělat , otočte servo a sejměte vrchní díl

4. Odkryté servo, vidíme "dobře promazané" převody. Při manipulaci se snažte pokud možno co nejméně setřít mazací gel.

5. Sundejte poslední (největší) ozubené kolo převodovky.

6. Vyjměte z něho ocelový kroužek (vnější prstenec kluzného ložiska)

7. Vyjměte plastový unašeč potenciometru

8. Vložte zpět ocelový kroužek. Tim jste docílili toho, že servo hlavní osa serva není mechanicky spojená s osou potenciometru

9. Z ozubeného kola odstraňte ostrým nožem zarážku, viz obrázek, vpravo kolečko po úpravě

10. Nyní bychom servo měli zapojit, např na Mini8x a délku pulzu nastavit na 1500us (střed). Osou potenciometru jemně doladíme tak, aby se motor serva zastavil.

11. Opatrně nasadíme zbytek převodovky, servo zakrytujeme a máme hotovo, ze serva je hnací motor

 

Center , střed serva nebo jinak klidová poloha, kdy servo stojí je závislá na napětí napájení serva. Pokud budete pro své aplikace používat nestabilizované napětí, je pravděpodobné, že se Vám bude takto upravené servo př změně napájecího napětí samo "rozjíždět".

Vyhledávání

Kontakt

Jiří Ježerský

Anketa

Zvládnu to ?

Ano (115)
5%

Ne (2 049)
93%

Raději koupím hotové (36)
2%

Celkový počet hlasů: 2200