RC dvoukanálový spínač

S dostavbou qaudrokopteru a požadavku na jeho osvětlení pro lepší orientaci ve večerních hodinách vyvstal problém, jak LED pásky ovládat. Spínač by měl být řízený servosignálem, být pokud možno malý lehký a jednoduchý. Z toho vyplývá i další vlastnost – levný.

Sáhl jsem proto pro AVR ATtinny25 , který se svou 2Kb pamětí na uvedený úkol bohatě stačí, je v osmi-pinovém pouzdru a na spínání dvou výstupních kanálů už stačí jen přidat vhodný MOSFET transistor. Vzhledem ke konstrukci se spíná k nule, tedy se zátěž uzemňuje. V některý případech byt to mohlo vadit, ale konstrukce, která by měla řízený MOSFET v kladné větvi by byla o pár součástek složitější.

Princip spínače je jednoduchý, čte šířku vstupního signálu a každá změna větší než 100us znamená přepnutí do dalšího módu. Změna musí být skoková, takže pro ovládání používáme neproporcionální kanál např. GEAR nebo AUX. Módů je celkem 8, detailně jak fungují najdete v následující tabulce a nebo můžete mrknout na video na této stránce, které ukazuje praktické použití spínače.

 

Program OUT1 OUT2
0 OFF OFF
1 ON OFF
2 OFF

ON

3 ON ON
4 BLIK OFF
5 OFF BLIK
6 BLIK BLIK synchro
7 BLIK BLIK reverz

 

Spínačem je možné spínat i induktivní zátěž, je ale je nutné zabezpečit ochranou diodou, aby nedošlo napěťovými špičkami při rozpojení obvodu k proražení výkonového transistoru. Maximální bezpečné hodnoty jsou 20V napětí a cca 3,5A spínané zátěže. Použitý MOSFET vydrží víc, ale používat spínač na hranici maximálních hodnot výkonového transistoru by mohlo zkrátit jeho životnost. Váha s kabely cca 7g.

Pokud právě takový doplněk vašeho modelu hledáte, můžete ho objednat za cenu 190,- Kč. (poštovné po ČR v ceně)

 

Spínač je možné přeprogramovat v módu, kdy výstupní kanály spíná podle šířky řídícího signálu, např. úzký OFF dlouhý ON, synchronně oba kanály nebo spínání proti sobě, další a další varianty podle způsobu aplikace. Pokud máte nápad, jak by měl spínač fungovat, napište nám.  V případě že bude požadavek realizovatelný, kód upravíme podle Vašeho návrhu.

Vyhledávání

Kontakt

Jiří Ježerský