Analogově digitální teploměr

Konstrukce teploměru je velmi jednoduchá, potřebujete pouze malé kontaktní pole, naprogramovaný kontrolér ATMEL Tiny2313, digitální teploměr DS18B20, stabilizátor 5V (stačí 7805) jedno servo a trochu smetí které najdete v šuplíku (kondenzátory, jeden rezistor a LEDka). Stupnici teploměru můžete stáhnout jako soubor jpg v rozlišení 300dpi (nutno nastavit při tisku).  Vše zapojíte podle schématu a stačí připojit baterii s min 6,5V ale raději víc (záleží na použitém stabilizátoru).

 
Chování teploměru.

Aby bylo možné teploměr, přesněji jeho ručičku kalibrovat a nastavit do té správné polohy, prvních 10s ukazuje teploměr na teplotu přesně 22°C. Dobu, kdy můžete nastavovat ručičku teploměru poznáte to také podle toho, že LEDka trvale svítí. Ručičku posunete přesně na teplotu 22°C a kalibrace je hotova.

Teploměr má rozsah 10 až 35°C a pokud by se teplota dostala za tyto hranice, indikuje to připojená LED dioda - svítí. 

 

Binární kod a zdroják do ATTiny2313 najdete  zde. Program byl vytvořen vývojovým prostředím BASCOM AVR které si můžete volně stáhnout na http://www.mcselec.com/ s omezením 4kb velikosti kódu.  V MCU je nutné upravit FUSES na krystal 16Mhz a vypnout "Divide clock 8". V případě, že budete programovat s pomocí vývojového prostředí BASCOM, zdroják obsahuje i kód který FUSES nastaví.

Existuje druhá varianta  - naprogramovaný kontrolér s krystalem Vám mohu zaslat poštou za 150,- Kč + poštovné.

 

Ještě chybí  obrázek ciferníku v rozlišení 300dpi.

 

Vyhledávání

Kontakt

Jiří Ježerský